Akupunktur, deneyime dayalı tıbbi bir tedavi yöntemidir, 4000 yılı aşkın geçmişi vardır ve kökeni Çin’e dayanmaktadır. Tedavi yöntemi, tüm vücudun içinden akan bir yaşam gücüne (buna yaşam enerjisi de denir) dayanmaktadır. Etkisinin tüm hayat görüşüne yayıldığı var sayılır. Nehirlerin karada yol adıkları gibi, enerji kanalları da (diğer ismiyle, meridyenler) vücutta yol alır ve onu hayati önemi olan enerjiyle besler. Tedavide bu enerji akışının bozulmasını engellemek ve hastalık semptomlarını yenmek için belli akupunktur noktalarında rahatsızlık sağlanır.

Akupunktur noktaları tüm meridyanlar üzerine yerleştirilir ve küçücük iğnelerin hemen hemen acısız bir şekilde deriye batırılmasıyla rahatsızlık oluşur. İnsan vücutta yürüyen bu meridyen yollara dikkatini vediği takdirde, mesela rahatsızlık veren bölgelere batırılan iğneler tedavide önemli bir rol oynar.

 

Bugün hala akupunkturun etki mekanizması tam anlamıyla bilinmemektedir. Ancak örneğin cildin akupunktur noktalarına özgü bir tutum sergilediği bilimsel olarak gösterilmiştir. Akupunkturun hormon stimüle eden aküt ve uzun süreli etkisi, Heidelberg Üniversitesindeki kan araştırılmaları sırasında anlaşılmıştır.

 

Akupunktur neyi tedavi ediyor

 

Akupunktur, ağrı sendromlarında, psikovejetatif sıkıntılar ve hormonal bozukluklarda düzenleyici bir tedavi vazifesi görmektedir. Adet öncesi sancılar veya menopoz ağrıları, siklusun düzensiz olması ve sınırlı bir doğurganlık gibi problemler kadın hastalıkları uzmanlığının tedavi kapsamına girer.

 

Erkekte de kısırlık gibi problemler olduğunda, akupunktur pozitif etki yapar. Bir çalışmada, akupunkturdan sonra spermatozoa konsantrasyonu ve motilitede direkt düzelme olmuştur. 10 seans akupunktur tedavisinden sonra 14 günün sonunda bu pozitif etkinin beş haftaya kadar çıkabildiği kanıtlanmıştır.

 

Hamile hastalar, hamilelik bulantılarında, doğuma hazırlık için ve doğum sonrası emzirmede yaşadıkları problemlerde de akupunkturdan yararlanabilirler.

 

Akupunktur  Ne kadar sıklıkta tedavi yapılabilir?

 

Normalde haftada 1-2 kez. Akut şikayetlerde günde bir kez olabilir. Embriyo transferinden biraz önce veya sonra olabilir.

 

Akupunktur  Bir seans ne kadar sürer?

 

İğneler, batırıldıkları yerde yaklaşık 20 dakika kalmak zorundadır. Gevşeme ve rahatlamanın etkisinin ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık gösterir.

 

Akupunktur Seans sayısı

 

Her kişinin gösterdiği tepkiye bağlı olarak sayı 10’a çıkabilir. Kronik hastalıklarda genelde daha çok sayıda tedavi uygulanması gerekir.

 

Akupunktur Ne kadar iğne?

 

Olan hastalığa bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

 

Akupunktur Yan etkiler

 

İyileşme daha olası olarak görüldüğünden, ara sıra ortaya çıkan şikayetlerin ilk kötüleşmesi fazı pozitif bir olgu olarak görülür. Nadiren ortaya çıkan dolaşım bozuklukları hemen yok olur

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon

© 2023 by We Smile. Proudly created with arbu

ÇALIŞMA SAATLERİ

 

PZT – CUMA      10:00 – 18:00

 

CUMARTESİ       10:00 – 14:00

PAZAR

Kapalı

ADRES ve İLETİŞİM

0452 700 0808

0546 794 1066

dr.fatmakucuker@gmail.com

Durugöl Mah. 1068 Sk.
Uzaykent Sitesi 11/A
Altınordu / ORDU